Oborniki Śląskie to znajdująca się na Dolnym Śląsku miejscowość, której tereny zamieszkane były już w epoce mezolitu i neolitu. Oficjalnie jednak ich historia zaczyna się w roku 1300, kiedy powstała tu wieś o nazwie Obora. Można doszukiwać się w niej ówczesnego zajęcia mieszkańców – i tak też według przyjętej etymologii uznaje się, że zajmowali się oni hodowlą bydła. Pierwsze wzmianki o wsi również pochodzą z okolic XIII-XIV wieku. Kilka wieków później odkryto na jej terenie źródła szczawy żelazistej czyli wody mineralnej mocno nasyconej dwutlenkiem węgla. Wtedy też rozpoczęto budowę nowoczesnego uzdrowiska, którego głównymi walorami było doskonałe położenie przy lesie, malownicze krajobrazy, woda oraz łagodny klimat.

Uzdrowisko rozwijało się coraz bardziej wraz z zakładaniem kolejnych sanatoriów. W pierwszej kolejności powstał tutaj w 1880 roku zakład „dla chorych na nerwy i cierpiących na melancholię”. 26 lat później w parku zbudowano sanatorium Friedrichshohe. Dla pacjentów z chorobami płuc powstało sanatorium „Leśne”, które, jak sama nazwa wskazuje, znajdowało się w lesie. Potem powstał obiekt dla cukrzyków oraz osób z chorobami serca, a przed wojną dobudowano jeszcze pijalnię wód oraz ZOO na terenie „Leśnego”. Oborniki czyli wtedy jeszcze Bad Obernigk przyłączono do Polski wraz z innymi miastami w 1945 roku. Wtedy też nadano jej prawa miejskie oraz oficjalnie ustalono nową, już polską nazwę – Oborniki Śląskie. W tej chwili jest to głównie miejscowość wypoczynkowa, którą warto odwiedzić ze względu na liczne znajdujące się w niej zabytki, także te wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Oczywiście w pierwszej kolejności jest to zabudowa uzdrowiska, czyli trzy sanatoria, dom opieki, dom zdrojowy, oraz park zdrojowy, których większa część pochodzi z XIX wieku.

Dalej warto wybrać się do tutejszego kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz dawnego kościoła ewangelickiego, w którym obecnie mieści się parafia pod wezwaniem świętego Tadeusza Judy i Antoniego Padewskiego. Pierwsza budowla pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, zaś druga – z roku 1906. Warto przejść się na ulicę Dworcową, by zobaczyć również tamtejszą XIX-wieczną willę. Podobnych miejsc nie brakuje – tak samo jak i z łatwością znajdziemy w mieście noclegi {lista: meteor}. Oborniki Śląskie dysponują bowiem bogatą bazą noclegową oraz turystyczno-wypoczynkową.

Wczasy w Jastarni

Jastarnia jest to miejscowość wypoczynkowa położona na Mierzei Helskiej w województwie pomorskim. Jest niewielką miejscowością liczącą niecałe 4000 mieszkańców – będącą głównie nastawioną na turystykę. Miejscowość jest idealna dla lubiących sporty wodne, jak i słoneczne plaże – jeżeli pragniemy pływać, uprawiać windsurfing lub kitesurfing – będzie to fantastyczne miejsce na urlop. Jastarnia nastawiona jest na turystów o aktywnym trybie życia dzięki temu, miejsce zawsze tętni życiem i sprawia wrażenie raju na ziemi.

Wyjeżdżając nad morze – musimy zawsze pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości ubrań, ręczników, kosmetyków i kremów z filtrem. Jeżeli chcemy aby nasz bagaż był mniejszy a nasza głowa spokojniejsza – możemy zakupić część rzeczy na miejscu, co spowoduje, że odciążymy nasze barki, jak i myśli od tego czy aby na pewno wszystko potrzebne zabraliśmy z domu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić bazę noclegową Jastarni w poszukiwaniu, jak najlepszej oferty dla nas, a jako, że kwaterunek jest duży – nie będzie problemu z wyborem czegoś odpowiedniego. Pokoje są ładne, zadbane oraz ciche w Jastarni [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jastarnia,0.html]  a także niedrogie. – można nocować już od 20 zł za dobę. Jeśli nie zamierzamy oszczędzać – warto wybrać się do domku na wynajem, gdzie cena za dobę będzie wynosiła 150 zł. Z reguły są to nowe domki, wyposażone w sprzęty, dzięki którym mamy okazję poczuć się  jak w domu. Jakość noclegu nie jest aż taka ważna, gdyż nie jedziemy nad morze siedzieć w pokoju hotelowym lecz bawić się. Plaża, woda, zwiedzanie – aktywność przez cały urlop.

Ważnym elementem wakacyjnego plecaka jest krem z filtrem, by nie nabawić się nieprzyjemnych oparzeń, warto zawsze mieć go przy sobie.

Na północy Polski w województwie pomorskim, leży urocza miejscowość Białogóra. Nielicznie zamieszkana stanowi idealne miejsce letnich przyjazdów lub weekendowych wypadów ze znajomymi. Bliskość morza, otoczenie sosnowych lasów i czysta złota plaża wręcz zachęcają do przyjazdu i zostania tu chociażby na kilka dni.

Chyba największą zaletą Białogóry jest to, że znajduje się w cieniu wielkich nadmorskich kurortów, które latem są zatłoczone turystami zarówno z kraju, jak i reszty Europy. Ludzie rezerwują miejscowe noclegi, bo jest tu zarówno ładnie, jak i bezpiecznie. Szczególnie teraz większość osób zaczyna doceniać nasze spokojne okolice, które są nieskalane strachem o życie. Baza noclegowa w takich miejscowościach pozwala zarówno na prawdziwy relaks, jak i dotlenienie organizmu doskonale krystalicznym powietrzem z wysoką zawartością jodu (należy w tym miejscu wspomnieć, że owy mikroelement jest niezmiernie istotny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i metabolizmu).

Powróćmy jednak do uroczej Białogóry, która pierwszy raz została wymieniona w 1414 roku w krzyżackim przekazie źródłowym. O miejscowości pisano także w inwentarzu dóbr i dochodów biskupstwa włocławskiego ponad sto lat później, czyli w 1534 roku. Wioska nie zawsze należała do Polski. W różnym piśmiennictwie można się spotkać zarówno z nazwą Białagura (z siedemnastego wieku), Biała Góra (1772), a nawet Wittenberg w 1912 roku. Po II wojnie światowej miejscowość została przyłączona do Polski, przyjmując nazwę Białogóra. Tak naprawdę dopiero w latach sześćdziesiątych (okres PRL-u) zaczęto sprowadzać w te tereny turystów, którzy do tej pory bardziej skorzy byli jechać do Łeby lub Władysławowa.

Podejmując wyzwanie turystyczne w miejscowości zaczęły powstawać ośrodki wypoczynkowe w postaci pensjonatów i prywatnych kwater, a także rozbudowano infrastrukturę. Dzisiaj możemy korzystać ze wszelkich dóbr turystycznych i nawet nie poznamy, że tak naprawdę niegdyś Białogóra w ogóle nie stanowiła ośrodka turystycznego. Wizyta w niewielkiej nadmorskiej miejscowości jaką jest Białogóra, czyli dawny Wittenberg, jest nie lada gratką dla każdego fana polskiego morza. Dodatkowo można poczuć ducha starych czasów i zapoznać się z historią miejsca, które należało kiedyś do naszych zachodnich sąsiadów.

Województwo dolnośląskie posiada wiele interesujących miast oraz wsi, gdzie zobaczyć możemy ciekawe obiekty sprzed kilkuset lat albo podziwiać piękno tutejszej przyrody. Kłodzko to jedno z takich miejsc, które warto odwiedzić i zatrzymać się w nim na dłużej. Nie powinniśmy mieć z tym problemu, bo baza noclegowa miasta należy do najlepiej rozwiniętych w tym regionie. Noclegi znajdziemy nie tylko w hotelach lub hostelach, ale także licznych pokojach gościnnych oraz pensjonatach.

Gdy już wyszukamy miejsce do spania, to możemy wybrać się na spacer po mieście, by zobaczyć tutejsze zabytki albo ruszyć w dłuższą podróż po lasach i pagórkach Kotliny Kłodzkiej. W okolicach Kłodzka znajdują się liczne miejscowości, gdzie znajdziemy ciekawe zabytki oraz atrakcje, przygotowane z myślą o turystach. Polanica Zdrój jest jednym z takich miejsc. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, gdzie już w XVI wieku doceniono lokalne źródła wód mineralnych. Związane są z tym także zabytkowe budynki i miejsca, połączone z historią wydobycia tych wód, jak i samym uzdrowiskiem. Warto tu wymienić Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i towarzyszące im Sanatorium Wielka Pieniawa. Także Stary Dom Zdrojowy oraz Teatr Zdrojowy to budynki, które warto zobaczyć.

Można także zwiedzić zabytki architektury sakralnej – dawny dwór jezuitów oraz kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. We wspomnianym Parku Zdrojowym znajduje się słynna turystyczna atrakcja, kolorowa fontanna. Wieczorami jest ona miejscem, w którym gromadzą się turyści oraz mieszkańcy, by oglądać barwnie podświetlone strugi wody. Park to doskonałe miejsce do wypoczynku, gdzie znajdziemy też inne fontanny, figury oraz liczne ławki, gdzie można odpocząć.

Drugą ciekawą miejscowością w okolicy jest Kudowa Zdrój, położona w części zachodniej Kotliny Kłodzkiej, przy samej granicy z Czechami. Tu także znajduje się Park Zdrojowy z Pijalnią Wód, zameczkiem oraz teatrem. Niedaleko znajdziemy także Ogród Muzyczny, gdzie posągi przedstawiają różne instrumenty muzyczne. Kudowa Zdrój to także siedziba Muzeum Żaby oraz Muzeum Zabawek „Bajka”, które chętnie odwiedzają dzieci. Znajdują się w tym mieście także liczne zabytkowe konstrukcje, np. Kaplica Czaszek oraz ratusz. Obecnie znajduje się tu siedziba Urzędu Miasta oraz Urzędu Stanu Cywilnego, ale budynek dostępny jest do zwiedzania także dla turystów.

Od wielu lat południowo-wschodni kraniec Polski, a konkretnie  Bieszczady, przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Praktycznie o każdej porze roku w bieszczadzkich wioskach i miasteczkach wielu podróżnych szuka noclegu. Jedną z wielu atrakcji tego regionu jest bieszczadzka kolejka. Kiedyś służyła tylko do transportu drewna z okolicznych lasów, a dzisiaj przewozi setki turystów dziennie. Z kolorowych wagoników doskonale widać mijane krajobrazy. Najbardziej dzikie tereny można zobaczyć wybierając trasę Cisna – Balnica. Doskonale widać, że na tym odcinku przyroda jest zupełnie dziewicza i nikt w nią nie ingeruje. Wybierając turystykę pieszą można poczuć, że tutaj czas się zatrzymał. Możemy na swej drodze natrafić na opuszczone domy, z których część ludzi musiała się wyprowadzić, a inni wyjechali do miasta w poszukiwaniu łatwiejszego życia. Takie puste, niszczejące domostwa sprawiają, że każdy zaczyna się zastanawiać nad przemijającym czasem.

Ciekawym pomysłem jest też przejście szlakiem bieszczadzkich cerkwi. Rozrzucone po okolicznych wioskach skrywają losy ludzi, którzy się kiedyś w nich modlili. Wypoczynek w Bieszczadach warto zaplanować chociaż na kilka dni, aby poznać te tereny. Baza noclegowa jest tutaj naprawdę duża, ale mimo to o rezerwacji trzeba pomyśleć znacznie wcześniej.

Jeśli przyjrzymy się Bieszczadom z lotu ptaka albo chociaż na mapie, możemy zauważyć, że zbudowane są one z prawie równolegle ciągnących się grzbietów górskich. Najwyższy z nich to Tarnica. Grzbiety te oddzielone są od siebie malowniczymi dolinami rzek. Najatrakcyjniejszym miejscem do górskich wędrówek są połoniny. To właśnie one rozległe, nasłonecznione, porośnięte trawą sprawiają, że bieszczadzki krajobraz jest tak piękny. Połonina Caryńska i Wetlińska to obowiązkowe szlaki dla wszystkich przyjeżdżających w te góry. W drodze na Połoninę Wetlińską koniecznie trzeba się zatrzymać w „Chatce Puchatka” – najwyżej położonym schronisku bieszczadzkim. Bez prądu, bieżącej wody i bez zbędnych wygód, ale za to z cudownymi widokami dookoła, można spędzić na przykład noc. Wybierając się na bieszczadzkie szlaki należy pamiętać, że żyje tutaj wiele rzadkich gatunków zwierząt. Najważniejszym z nich jest niedźwiedź brunatny – król karpackiej puszczy. Szansa spotkania go istnieje tutaj prawie wszędzie. Co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje o „rozbojach” bieszczadzkiego misia.

Przyjeżdżając do Warszawy, można tam wypocząć równie dobrze jak w wielu innych miejscowościach. Wystarczy znaleźć dobrze dopasowane do swoich potrzeb noclegi (noclegi Warszawa z meteora). Warszawa zaś pod tym kątem na pewno spełni oczekiwania każdego. Jeżeli ktoś nie lubi zbyt dużego hałasu, wystarczy że zdecyduje się na noclegi na obrzeżach miasta, gdzie z pewnością znajdzie ciszę i spokój. Ale w centrum miasta baza noclegowa także jest dobrze rozwinięta, jeżeli więc ktoś nie chce tracić czasu na to, aby dojechać, powinien właśnie tam poszukać odpowiedniego dla siebie noclegu.

A jak mowa o zwiedzaniu Warszawy – mnóstwo interesujących miejsc nie pozwoli nikomu się nudzić. Warszawa to przede wszystkim znane zabytki. Zamek Królewski, Stare Miasto czy Łazienki – to tylko nieliczne z tych miejsc, które przyjeżdżający do Warszawy turyści uznają za obowiązkowe do obejrzenia. Poza tym Warszawa ma bardzo wiele interesujących i równie zabytkowych kościołów, które pokazują przepiękne cuda architektury z różnorodnych okresów czasu. Warszawa to także niemalże niezliczona ilość muzeów, prezentujących ciekawe i często niecodzienne eksponaty. Wielbiciele historii na pewno nie mogą ominąć Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Więzienia Pawiak. Tak samo warto zajrzeć do Muzeum Etnograficznego czy też do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie można zobaczyć kolekcję samolotów czy innych pojazdów wojskowych.

Warszawa to także bardzo wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Centrum Nauki Kopernik to jedno z miejsc, w którym wszyscy znajdą coś dla siebie. Interesujące ekspozycje jak również możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach dają szansę poznać naukę od innej, bardziej zabawnej strony. Oczywiście warto także odwiedzić warszawskie ZOO, gdzie żyje bardzo wiele zwierząt, w tym także interesujące gatunki ryb. Miasto to także bardzo wiele placów zabaw czy parki rozrywki, w których miło można spędzić czas ze swoimi pociechami. Nie można zapominać o miejscach takich jak teatry czy kina, także prezentujące niezwykle obszerną ofertę rozrywkową. Dla dorosłych dostępnych jest mnóstwo miejsc, takich jak kluby czy dyskoteki. Z pewnością każdy bez trudu znajdzie to, które przypadnie mu do gustu. Warto także pamiętać o tym, iż w Warszawie niemal codziennie odbywają się jakieś interesujące wydarzenia kulturalne, warto więc spojrzeć w kalendarz, aby sprawdzić jakie będą miały miejsce w czasie pobytu.

Świeradów-Zdrój to miasto położone w malowniczych Górach Izerskich. Jest to też przy okazji najsłynniejsze uzdrowisko w Karkonoszach. Kuracjusze wykorzystują tutejszy mikroklimat oraz korzystają z wód mineralnych i borowiny. W tym samym czasie wielu turystów przyjeżdża tu, by ruszyć na górskie szlaki, wybrać się na rowerową wycieczkę albo by skorzystać z którejś atrakcji w centrum miasta. W zimie działają tu także wyciągi narciarskie.

Będąc w Świeradowie możemy się też załapać na jedną z wielu imprez kulturalnych – jak widać, nie będziemy się tutaj nigdy nudzić. W mieście znajdziemy wiele obiektów zabytkowych, które w ostatnich latach przeszły remonty i dzisiaj cieszą oko turystów i kuracjuszy. Jednym z takich budynków jest Willa Fabrykanta przy ulicy Sanatoryjnej. Jest to konstrukcja pochodząca z XIX stulecia. Po II wojnie światowej znajdowała się tu długi czas fabryka, skąd budynek wziął swoją nazwę. Po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich latach, zaczął tu działać ośrodek SPA.

Innym ciekawym obiektem jest Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju (informacje na Wikipedii). Konstrukcja powstała pod koniec XIX wieku. W młynie zobaczyć można oryginalne wyposażenie z tamtych lat, które używano do przetwarzania zbóż. Dzisiaj obiekt jest częścią Muzeum Chleba, gdzie pokazuje się cały proces produkcji pieczywa według dawnych metod. Znajduje się tu kilka pomieszczeń, jak Sala Chlebowa ze 100-letnim piecem oraz Sala Historyczna z urządzeniami, używanymi też niegdyś w młynie. Ciekawa jest także Sala Technologiczna, gdzie można oglądać maszyny, w tym śrutowniki, odsiewacze i mlewniki. Całość przeszła w ostatnich latach remont, co jeszcze bardziej umila spędzanie czasu na terenie skansenu. Jest to bez wątpienia obiekt niepowtarzalny i bardzo ciekawy, ze względu na fakt, że nadal działa tu oryginalne wyposażenie sprzed tylu lat.

Na turystów w mieście czekają też restauracje i kawiarnie, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu. Większość gości korzysta też z tutejszej bazy noclegowej i zostaje tu na dłużej. Goście mają tu do dyspozycji ponad 3500 miejsc do spania (kliknij -> Meteor (oferty noclegowe)). Znajdują się one w kilku większych hotelach, pensjonatach czy domach wczasowych, ale Świeradów-Zdrój oferuje również noclegi w pokojach gościnnych oraz domkach na wynajem. Każdy więc może bez problemów znaleźć miejsce odpowiednie dla siebie i swoich bliskich.

W sezonie wakacyjnym większość osób chce wyjechać na urlop aby odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym rokiem wyzwań. Sporo ludzi decyduje się na spędzenie kilkunastu dni nad Bałtykiem, by pooddychać świeżym powietrzem pełnym jodu a także spędzić czas na plaży czy kąpielach w morzu.

Osoby lubiące nie tylko tradycyjne morskie kąpiele ale także inne wodne sporty powinny przyjechać do Mrzeżyna – miejscowości leżącej nieopodal Kołobrzegu. To miejsce, w którym można spędzać czas na różne sposoby i z pewnością nikt – niezależnie od upodobań – nie będzie się nudził.

Atrakcje dla turystów

Podstawową atrakcję wszystkich nadmorskich miejscowości letniskowych stanowi plaża. W Mrzeżynie można wypoczywać na plaży szerokiej, piaszczystej –  wyjątkowo czystej i zadbanej. Plażowicze mogą wylegiwać się na słońcu lub korzystać ze strzeżonego kąpieliska.

Ważnym punktem miejscowości jest port leżący u ujścia rzeki Regi. Cumują przy nim kutry oraz łodzie rybackie (turyści często przychodzą do portu wyłącznie po to, by podziwiać piękne łodzie) a także jachty.

Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Innym miejscem, w którym można wypożyczyć rowerek wodny czy łódkę jest Jezioro Resko Przymorskie. To raj dla wędkarzy ale także dla amatorów wodnych sportów, którzy mogą spróbować zacząć przygodę między innymi z windsurfingiem.

Osoby lubiące spędzanie czasu na spacerach powinny koniecznie wybrać się na długą wycieczkę po Mrzeżynie. Mimo, że nie jest to miejscowość uzdrowiskowa, jest tam świetny mikroklimat i część turystów z problemami z drogami oddechowymi decyduje się na spędzenie wymarzonego wakacyjnego odpoczynku.

W Mrzeżynie można chodzić po malowniczych wydmach porośniętych lasem sosnowym lecz dobrym pomysłem jest również wybranie się do kościoła pod wezwaniem "Św. Piotra i Pawła" – świątyni w stylu neoromańskim powstającej od 1900-1912 roku. Osoby, które ją odwiedzają – podziwiać mogą mozaiki, które wykonane zostały z tłuczonego szkła.

Przed rozpoczęciem urlopu w Mrzeżynie dobrze znaleźć fantastyczne miejsce na spanie (Mrzeżyno – wykaz noclegów). Miejscowość jest nastawiona na przyjęcie dużej ilości turystów, jednak nie brakuje wczasowiczów chcących spędzić swój wakacyjny urlop. Ilość miejsc oferujących noclegi w Mrzeżynie jest duża: kwatery prywatne, wille, ośrodki wypoczynkowe a także domki letniskowe.

Dlaczego warto wybrać się do Rzeszowa? W tym krótkim poradniku dowiecie się co ciekawego można tu zobaczyć.

Zaczynając od początku – Rzeszów to miasto położone w województwie podkarpackim, które jest jednym z najbardziej prężnie rozwijających się miast w Polsce i co roku przyciąga wielu turystów. Zanim jednak wybierzemy się właśnie tu, warto znaleźć odpowiedni nocleg. Miasto oferuje wiele miejsc, gdzie turyści mogą spędzić noc. Warto wpisać w wyszukiwarkę hasło "noclegi Rzeszów", aby zobaczyć co miasto dla nas przygotowało. Baza noclegowa jest dość dobrze rozwinięta i na pewno znajdziecie tu dogodne miejsce. Również o wyżywienie nie musicie się martwić. Istnieje bowiem sporo restauracji i barów szybkiej obsługi, gdzie jedzenia wam nie zabraknie i każdy znajdzie coś dla siebie.

Możecie też wybrać się do Rzeszowa z dziećmi, gdyż miasto co roku – szczególnie w okresie wakacyjnym oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych podróżników. Przed wyjazdem warto zakupić kieszonkowy przewodnik po mieście, z którego dowiemy się co zwiedzać i jak tam dotrzeć. Komunikacja jest dobrze przygotowana, dzięki odpowiednim oznakowaniom ulic i przystanków. Bez problemu możecie też poruszać się po mieście autem lub rowerem. Istnieje wiele wypożyczalni, gdzie fani turystyki rowerowej będą mogli skorzystać z wypożyczenia pojazdu za drobną opłatą.

Będąc w Rzeszowie warto zobaczyć rynek, który jest najpiękniejszym miejscem w całym mieście. Wiele miłych kawiarenek, które mieszczą się w odrestaurowanych kamienicach sprawiają, że miejsce jest urocze. Możecie również zwiedzić Pałac Lubomirskich. Warto skorzystać z usługi przewodnika, aby dokładnie poznać miejsce i jego historię. Istnieje również możliwość zwiedzania letniej rezydencji Lubomirskich. Wiele parków sprawia, że fani spacerów znajdą miejsce dla siebie. Drzewa z alejkami, wiele zielonych terenów sprawią, że na pewno odpoczniecie w tym małym mieście.

Jeśli jesteście na wypoczynku z dziećmi bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Dobranocek, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli przeniosą się do krainy dzieciństwa i zobaczą cudowną wystawę bohaterów z bajkowego świata. Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie wydarzenia będą w tym czasie odbywały się w mieście, gdyż może znajdziecie coś dla siebie. Koncerty, imprezy plenerowe i okolicznościowe, wystawy – to wszystko, co co roku przygotowuje miasto dla turystów chcących zwiedzać Rzeszów.

Turyści przyjeżdżają nad Wdzydze, przyciągani wspaniałymi walorami krajobrazowymi okolicy, która zachwyca mnogością urokliwych jezior, otoczonych przez Bory Tucholskie. Po okolicy prowadzą liczne szlaki turystyczne, przystosowane dla pieszych i rowerzystów. Tutejsza baza noclegowa zachęca gości dostępem do wypożyczalni sprzętu wodnego, kąpielisk i przystani.

Warto jednak pamiętać, że Kaszuby to region wyróżniający się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale i specyficzną kulturą i architekturą, z którą można zapoznać się w Kaszubskim Parku Etnograficznym [informacje]. Placówka ta powstała na początku XX wieku we Wdzydzach Kiszewskich. Wszystko zaczęło się od starej chałupy z XVIII wieku, którą pasjonaci odkupili od gospodarza i zaczęli wypełniać sprzętami charakterystycznymi dla Kaszubów. Obecnie na terenie parku znajduje się cała stara wioska – domki, dwory, kościół, szkoła, kuźnia, wiatraki, warsztaty rzemieślnicze oraz zabudowania gospodarcze. Wszystkie obiekty są w pełni wyposażone w oryginalne sprzęty używane niegdyś przez mieszkańców. Poza tym, na miejscu zebrano sporą kolekcję rękodzieła i sztuki kaszubskiej. Znajdują się tu charakterystyczne stroje ludowe, w tym czepce wyszywane złotem, delikatne plecionki i hafty, obrazy malowane na szkle, pełne motywów przedstawiających koguciki i kwiaty. Nie brak również sporej kolekcji lokalnej ceramiki, również zdobionej motywami ludowymi. W końcu goście mogą także podziwiać typowe kaszubskie rzeźby, często oparte na motywach religijnych. Na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego można także oglądać wystawy okresowe, poświęcone kulturze kaszubskiej, znanym postaciom z regionu, wydarzeniom historycznym oraz podaniom ludowym. W sezonie organizowane są także warsztaty dla zwiedzających, podczas których można przyjrzeć się pracy w gospodarstwie, np. mieleniu ziarna, wyplataniu wikliny, budowie mioteł oraz tkactwu. Ponadto goście mogą wziąć udział w zajęciach artystycznych, podczas których nauczą się malowania na szkle, wyrobu dekoracyjnych kwiatów z papieru oraz ludowych ozdób świątecznych.

Turystów, którzy spędzają tu wakacyjne noclegi (noclegi Borsk z meteora), Borsk zaprasza do zwiedzenia pobliskiego parku etnograficznego, który przybliży gościom architekturę, kulturę i sztukę Kaszubów oraz pozwoli spędzić udany dzień w gronie rodzinnym. Zarówno dzieci, jak i dorośli, wiele skorzystają na udziale w tutejszych kursach rękodzieła.